praca w biurze

Za zdrowie i higienę w miejscu pracy odpowiadają wszyscy, nie tylko przełożony. Oczywiście to on powinien narzucić określone zasady i poinformować pracowników o obowiązujących standardach. Jednak to od nas wszystkich zależy, czy bakterie i wirusy będą się rozprzestrzeniać czy też nie. Jak powinna wyglądać praca w biurze w czasie pandemii? Sprzątanie biur jest bardzo istotne zwłaszcza teraz, kiedy panuje koronawirus.

Higiena osobista bywa dość kłopotliwym i trudnym tematem. Trudno jest rozmawiać wprost z pracownikami czy współpracownikami na temat przestrzegania takich postaw. Wiele firm obchodzi ten problem wywieszając informacje albo frazy typu „żądasz czystości – zachowaj ją sam” lub „bądź jak ninja – nie zostawiaj po sobie śladów”. Czy to jednak naprawdę działa? W obecnym czasie, kiedy zamykamy się w domach aby uniknąć zakażenia koronawirusem, nawet w zaciszu domowym staramy się przestrzegać dość surowych zasad związanych z higieną. Po powrocie z home office tym bardziej będziemy zmuszeni zwracać uwagę na higienę swoją i swojego otoczenia. Dla wielu powrót do pracy w biurze wydaje się coraz bardziej realny i bliski. Koronawirus jednak zostanie z nami na dłużej, a to – czy chcemy, czy nie – zmusi nas wszystkich do przestrzegania nowych standardów w biurze. Powiedzmy to sobie jasno – praca w biurze w czasie pandemii będzie inna od tej, jaką znamy.

Jeszcze do niedawna mogło się wydawać, że praca w biurze nie należy do niebezpiecznych. To miejsce, w którym pozornie tylko przestrzeganie zasad BHP ogranicza się do ostrożności w obsłudze elektronicznych urządzeń, czy dostępu do gaśnicy. Czy na pewno? Telefony, klamki, włączniki światła, kuchnie, czajniki… każdego dnia dotyka ich w biurze wiele osób. Musimy zatem pamiętać o tym, jak istotne jest utrzymywanie czystości i sprzątanie biur. Sprzątanie biura w czasie epidemii to dziś także niezbędna dezynfekcja. Jak przestrzegać zasad higieny w pracy?

Przede wszystkim musimy regularnie czyścić swoje biurka, klawiatury, myszki i telefony. Po przyjściu do pracy, wyjściu z toalety, przed posiłkiem myjemy ręce ciepłą wodą z mydłem przez około 30 sekund. Pilnujmy wówczas zasad chirurgicznego mycia rąk. Nie zapominajmy o zewnętrznych częściach dłoni, koniuszkach palców, czy przestrzeni między palcami. Co jakiś czas możemy je również zdezynfekować środkiem z alkoholem. Pamiętajmy, aby nie dotykać twarzy, ust czy oczu. Szacuje się, że każdy z nas dotyka twarzy nawet 25 razy w ciągu godziny!

Przestrzeń biurowa to także wspólne aneksy kuchenne i pokoje socjalne. To (obok wspólnych toalet) pomieszczenia szczególnego ryzyka. Bieżące, regularne, gruntowne sprzątanie oraz dezynfekcja są tutaj nieuniknione. W obecnej sytuacji szczególną uwagę należy zwrócić na używanie naczyń i sztućców. Warto mieć swoje, prywatne, oznaczone i… mieć je na oku.

Jeśli to tylko możliwe, unikajmy bezpośredniego kontaktu z nawiewem klimatyzacji. Upewnijmy się także czy została ona odpowiednio przygotowana na lato. Pomieszczenia biurowe należy jak najczęściej wietrzyć, a przedmioty często dotykane dezynfekować preparatami o szerokim spektrum wirusobójczym. W naszej firmie zwracamy szczególną uwagę na specyfikację używanych produktów do dezynfekcji i ściśle stosujemy się do zaleceń ich producentów. To niezwykle ważny aspekt dbania o bezpieczeństwo pracy w dobie pandemii. Niektóre z preparatów działają bowiem dopiero po upływie kilkudziesięciu sekund.

Pamiętajmy, że sprzątanie biur i dezynfekcja biur to w obecnej sytuacji naprawdę niezbędne czynności, jakie każdy pracodawca jest winien zapewnić swoim pracownikom.

Dezynfekcja biura – sprzątanie biur – powierz to specjalistom!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz